Uz zvukove neumornog udaranja mašklina o kamenje podno Zvjezdarnice na Mosoru, u nedjelju 30. rujna počela je “Boranka”, najveća akcija pošumljavanja opožarenih područja u Dalmaciji.
Oko 350 volontera, mahom izviđača, stiglo je autobusima iz Varaždina, Bjelovara, Otoka, Čakovca i Zagreba, pridružiti se splitskom Skautskom zboru.
Dan Špicer, poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatske koji potpisuje organizaciju “Boranke”, najavljuje da će se okupljati svake subote:
Za nove generacije
Edi Perić, predsjednik splitskog Skautskog zbora, citirao je stihove: “Tko nije drvo razumio prvo pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio i shvatit će kad-tad da ne zna što je hlad.”
– Pošumljavamo za buduće generacije. Vjerojatno zbog godina neću dočekati da vidim kad ovdje naraste velika šuma, ali to je netko drugi nekoć radio za nas, pa je u redu da mi radimo dalje. Naravno, postoji mogućnost da opet bude požar, ali odustati od pošumljavanja je predaja pred zlom i mi to ne prihvaćamo – naglasio je Perić. Da vidi kako su se primili stasiti borovi, jedva čeka 15-godišnja Mirta Prizmić. Već je osam godina u splitskim izviđačima.
– Počašćeni smo što sudjelujemo u “Boranki”. Zamišljamo kako ćemo se vratiti s mlađim članovima izviđača ovdje, na Mosor, da vidimo drveća kad stasaju – kazala nam je Mirta u pauzi od kupanja rupe duboke i široke po 40 centimetara. Istu želju ima i 11-godišnjaGita: – Donijeli smo sadnice. Spremne su da ih stavimo u zemlju, a ja sam zadužena da ih nosim i dodajem. Ne smijem kopati jer sam mlađa od 15 godina. To je za starije – kaže Gita, koja je članica izviđača već godinu dana.
Dok oni rade, nadgleda ih stručno oko Vinka Prizmića, pročelnika HGSS-a, ujedno partnera akcije. – Učimo djecu kako na siguran način boraviti u prirodi i što napraviti ako dođe do nezgode ili ozljede. Ovim projektom želimo učiniti planine i šume sigurnijima jer svako dijete koje posadi stablo doživljavat će ih kao nešto vlastito, čuvati buduću šumu – poručuje Prizmić.
Klimatske promjene
U “Boranki” sudjeluje i planetarno popularni Greenpeace. Petra Andrić ispred organizacije naglasila je da klimatske promjene dovode do požara na Mediteranu.
– One se ne događaju daleko od nas ili negdje u budućnosti. Samo u zadnjih nekoliko dana u Hrvatskoj je izgorjelo stotine hektara površine na barem pet lokacija. Od lipnja je u priobalju gorjelo više od 2000 puta. Od zadnjih deset godina, osam su bile najtoplije u povijesti mjerenja – poručuje Petra. “Boranki” su se pridružili članovi Greenpeacea iz čak pet zemalja. Pomoć volonterima pri pošumljavanju pružaju glavni partneri – HGSS, Hrvatske šume, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Američka gospodarska komora, Veleposlanstvo Kanade i UHDDR. Cijela kampanja odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva zaštite okoliša i energetike, a pomažu i Crveni križ Split te gradska Javna vatrogasna postrojba.