Kad je zapravo pravo vrijeme da svom potomku uručite njegov vlastiti mobitel, pitanje je koji bi neki šaljivci okarakterizirali kao „Million- dollar question“. Jer zaista nema jednostavnog odgovora na ovo goruće pitanje s kojim se suočavaju roditelji današnjice. Djetetova dob nije jedini faktor koji je relevantan. Njegov osjećaj za odgovornost i spremnost da se drži pravila i dogovora znače puno više.
Imajte na umu da kad dajete svom djetetu mobitel – dajete mu zapravo moćan alat za komunikaciju i produkciju raznovrsnih sadržaja. S njim dijete dobiva alat da stvara fotografije, tekstove i videa koja odmah može sherati i postavljati na različite mreže. Roditelji sami trebaju procijeniti da li je njihovo dijete dovoljno zrelo i odgovorno i za korištenje ovih širokih ovlasti.
Ako ste u dilemi tj. procjenjujete da je tehnološka „potkovanost“ vašeg djeteta veća od njegove mogućnosti da tu istu tehnologiju pametno koristi obratite pozornost na taj nesrazmjer. Možda biste ipak trebali reći : „Ne još“.
U međuvremenu, evo nekih pitanja koje biste trebali razmotriti:
Da li vaše dijete pokazuje zadovoljavajući stupanj odgovornosti npr. točni su i uredni sa svojim obvezama, drže se dogovora i sl.
Da li vaše dijete često gubi stvari? Ako je to slučaj, možete očekivati da će se to dogoditi i sa (skupim) mobitelom.
Da li morate biti u stalnom kontaktu sa djetetom iz sigurnosnih razloga?
Da li će im lakši kontakt sa prijateljima preko mobitela koristiti u socijalizaciji?
Da li ste sigurni da će koristiti mobitel odgovorno- npr. neće slati poruke tijekom sata u školi ili ometati druge sa pozivima?
Mogu li se pridržavati ograničenja koje ste im postavili npr. za razgovore ili broj aplikacija koji skidaju?
Da li znaju odgovorno koristiti videa, fotografije i tekstove i time ne uznemiravati ili sramotiti druge?
Izvor: www.commonsensemedia.org